Втора радовишка парохија

парохија на МПЦ-ОА

Втора радовишка парохија — македонска православна парохија, дел од Радовишкото архијерејско намесништво на Брегалничката епархија на МПЦ - ОА, една од четирите градски парохии на Радовиш. Парохијата се простира на левата страна по течението на Радовишка Река. Во оваа парохија влегува храмот „Св. Пророк Илија“, седиштето на Радовишкото архијерејско намесништво. Старешина на оваа парохија е Гоце Младеновски (сост. 2016);

Цркви

уреди

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Илија“
(парохиска црква)
Радовиш 19 век
Црква „Св. Спасо Радовишки“ Радовиш  

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.