Во јули е игран филм на Фатих Акин од 2000 година. Создаден како мешавина од повеќе жанрови на филм за патување, комедија и романса.

„Во Јули“
200п
DVD
РежисерФатих Акин
НастапуваатМориц Блајбтрој , Кристијане Пол
ДистрибутерФилмс Филос
Koch Lorber Films (video)
Премиера2000
ДржаваГерманија-Турција
ЈазикГермански
Симбол за сонце

Филмот раскажува лесна летна романса како двајца млади луѓе што ги играат Мориц Блајбтрој и Кристијане Пол, во една "модерна одисеја " од Хамбург до Истанбул се наоѓаат двајцата и себе си. [1] [2] [3]

НаводиУреди

  1. Во јули.
  2. Георг Сиселлен: Во јули.
  3. Дитер Вундерлих: Во јули.