Шпанскиот наслов на оваа слика „La Aguadora“ има различни преводи на англиски, Водоносец,[1] Млада жена со стомна,[2][3] или Водоносител .[4] Тоа е сликарство масло на платно од Франциско де Гоја,кое е сега во Музејот на ликовни уметности во Будимпешта.

Водоносецот -
Млада жена со стомна
</img>
Уметник Франциско де Гоја
година 1808-1812 година
Средно масло на платно
Димензии 69 цм × 50,5 цм (27 во × 19.9 во)
Локација Музеј на ликовни уметности, Будимпешта

По долг период продуцирајќи цртани таписерии за кралската фабрика, каде што неговите дела одговарале на рококо стилот на дворот, Гоја почнал да слика жанровски сцени. Делата како Водоносецот, со луѓе од работничката класа, може да се видат во контекст на шпанскиот отпор кон француската окупација во Војната за независност .[4]

Франциско де Гоја најверојатно ги насликал Воданосачот (La Aguadora) и неговото придружно парче Мелница за ножеви (Ел Афиладор) за својот дом. Носачот на вода вредел 300 реали во 1812 година, релативно висока цена со оглед на големината на сликата.

Историчарката на уметност Џулиет Вилсон-Баро сугерирала дека ова дело и неговото придружно парче Мелница биле насликани за да се стават во куќата на сликарот во Мадрид. Сè уште бил во негова сопственост во 1812 година [5] Бил купен од Алоис Венцел фон Кауниц-Ритберг, кој служел како австриски амбасадор во Шпанија 1815-1817 година.

Поврзано уреди

 • Список на дела од Франциско Гоја

Наводи уреди

 1. Oxford Educational
 2. Kazimierz Zawanowski
 3. Robert Hughes
 4. 4,0 4,1 „The Water Carrier“. Google Arts & Culture. Посетено на 2020-06-28. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „google“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 5. „La Aguadora“. Goya Foundation (Spanish). Посетено на 2020-06-27.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Библиографија уреди

 • (на шпански) Kazimierz Zawanowski, Francisco Goya y Lucientes, Varsovie, Arkady (W kręgu sztuki), 1975
 • (на шпански) Robert Hughes, Goya. Artysta i jego czas, Varsovie, WAB, 2006 (ISBN 83-7414-248-0, OCLC 569990350), p. 248, et 76
 • (на шпански) Francisco Goya, Poznań, Oxford Educational, 2006 (ISBN 83-7425-497-1)
 • (на шпански) María Jesús Díaz (ed.), Goya, Madrid, Susaeta Ediciones, 2010 (ISBN 978-84-9928-021-9), p. 191
 • (на шпански) Clara Janés, Los genios de la pintura española: Goya, Madrid, SARPE, 1983 (ISBN 84-7700-100-6), p. 93

Надворешни врски уреди