Владислав Богиќевиќ

(Пренасочено од Владислав Богичевиќ)

Владислав Богиќевиќ (7 ноември 1950 Белград, Србија, ФНР Југославија), е поранешен југословенски фудбалер и репрезентативец.

Кариера уреди

Богиќевиќ почнал да игра фудбал во 1965 година во младинскиот тим на ФК Црвена Звезда од Белград. Тој брзо се појави во изборите на Југославија. Тој стана професионалец во 1968 година во Марибор и најчесто играше во нападот и на позицијата на играч од средниот ред. По завршената сезона од Марибор ќе помине во Црвена Ѕвезда, каде што ќе ги помине следните осум сезони.

Како пионер, тој почна да игра во пониско рангираниот Булбѕер од Белград, од каде што се пресели во екипата на Црвена Звезда. Тој играше 395 натпревари за Црвена ѕвезда, од кои 184 беа за првенства и постигнаа 42 гола, од кои 17 беа први.

Со Звезда освои две титули на национални шампиони 1972/73 и 1976/77 и еден трофеј на Куп во 1977 година.

Тој се преселил во Њујорк во јануари 1978 година, каде што играл осум сезони. Во тоа време, тој освои четири шампионски титули и беше шест пати номиниран за најдобар играч на американската МСЛ лига.

На крајот од неговата кариера, тој беше чест да го стави во домот на познати личности во Америка, првиот Србин на кого успеваше да ги преземе рацете. Од фудбалерите, тој беше четвртиот на кого му беше доделена оваа чест. Пред тоа, Пеле, Бекенбауер и Коби Џонс, американскиот рекордер за бројот на натпревари што се одиграа во репрезентацијата на САД, ја одржаа оваа чест.

Репрезентација на Југославија уреди

Богиќевиќ одигра осум натпревари за омладинската, четири натпревари за младинската и 23 натпревари за високата репрезентација на Југославија.

Дебито на Богиќевиќ за постариот репрезентација се одржа на 9 мај 1971 година во Лајпциг, Источна Германија, во квалификациски натпревар за Европското првенство. Во таа Југославија победи со 2: 1.

Богиќевиќ го одигра последниот натпревар за репрезентацијата на 5 октомври 1977 година, во пријателски натпревар против Унгарија во Будимпешта на Нефстајон. Југославија го изгуби овој натпревар со резултат од 4: 3.

Богиќевиќ исто така беше учесник на Светското првенство во 1974 година во Германија. На ова првенство, тој исто така постигна еден гол во натпреварот против тимот на Заира, каде што конечниот резултат беше 9: 0 за Југославија. Тој го постигна својот втор гол во квалификацискиот натпревар за Европското првенство во Осло против Норвешка. На тој натпревар, Југославија освои 3: 1.