Вилхелм II (германски: Wilhelm II; 28 јули 1777 - 20 ноември 1847) — претпоследен изборен кнез на Хесен.

Вилхелм II
Изборен кнез на Хесен
На престол27 февруари 1821 - 20 ноември 1847
ПретходникВилхелм I
НаследникФридрих Вилхелм
Роден(а)28 јули 1777
Ханау, Ландгравијат Хесен-Касел
Починал(а)20 ноември 1847 (возр. 70)
Франкфурт на Мајна, Изборно Кнежевство Хесен
СопружникАугуста Принцеза од Прусија (в. 1797; п. 1841)
Емили Ортлоп (в. 1841; п. 1843)
Каролина од Берлепш (в. 1843)
ДинастијаДинастија Хесен
ТаткоВилхелм I
МајкаВилхелмина Каролина Принцеза од Данска
ВероисповедКалвинизам