Вилхелм (германски: Georg Wilhelm August Heinrich Belgicus; 14 јуни 1792 - 20 август 1839) — заеднички суверен војвода од Насау, заедно со братучедот на неговиот татко Фридрих Август, владеејќи од 1816 до 1839 година.

Вилхелм
Вилхелм, војвода од Насау
Војвода на Насау
На престол30 август 1806 - 24 март 1816
ПретходникФридрих Август
НаследникАдолф I
Роден(а)14 јуни 1792
Кирхајмболанден, Насау-Вајлбург
Починал(а)20 август 1839 (возр. 47)
Бад Кисинген, Кралство Баварија
СопружникПринцеза Луиз од Саксо-Хилдбургхаузен (в. 1813; п. 1825)
Принцеза Полина од Виртемберг (в. 1829)
ДинастијаДинастија Насау-Вајлбург
ТаткоФридрих Вилхелм од Насау-Вајлбург
МајкаБургравин Луиз Изабел од Кирхберг
ВероисповедКалвинизам

Фридрих Август умрел на 24 март 1816 година, а Вилхелм ги наследил териториите на Усинген и станал единствен суверен на Војводството Насау.

Тој е татко на Адолф, големиот војвода од Луксембург и кралицата Софија од Шведска и Норвешка, сопруга на кралот Оскар II и трет братучед на Вилхелм III од Холандија, кој оставил преживеана ќерка да владее со неговото главно царство, но круната од Луксембург поминала низ машката линија, 17 генерации наназад, за да премине на војводата од Насау, а потоа и на неговите потомци.