Википедија на хинди

Википедија на хинди (хинди: हिन्दी विकिपीडिया) е верзија на Википедија, којашто е достапна на хиндиски јазик и е слободна енциклопедија, која денес брои повеќе од 100.000 статии.[1][2]

Википедија на хинди
Wikipedia-logo-hi.png
Вид место
Енциклопедиски интернет проект
Достапно нахинди
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://hi.wikipedia.org
Комерцијалноне
Зачленувањеопционално

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди