Отвори го главното мени

Википедија на унгарски јазик

Википедија на унгарски јазик (унгарски: Magyar Wikipédia) е верзија на Википедија на унгарски јазик, слободна енциклопедија, која денес, 15 ноември 2019, има преку 436.124 статии[1] и го завзема 26 место на листата на Википедии според број на статии.[2]

Википедија на унгарски јазик
Wikipedia-logo-hu.png
АдресаЕнциклопедиски интернет проект
Достапно наунгарски
СопственикФондација Викимедија
Мрежно местоhttp://hu.wikipedia.org/
Комерцијалноне
Регистрацијаопционално

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди