Википедија на романски јазик

Википедија на романски јазик (романски: Wikipedia în limba română) е верзија на Википедија достапна на романски јазик и е слободна енциклопедија, која денес има преку 150,000 статии[1] и го завзема 19-место на листата на Википедии според бројот на статии.[2]

Википедија на романски јазик
Wikipedia-logo-v2-ro.svg
Вид место
Енциклопедиски интернет проект
Достапно наромански
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://ro.wikipedia.org
Комерцијалноне
Зачленувањеопционално

НаводиУреди

НаводиУреди