Википедија на персиски јазик

Википедија на персиски јазик (персиски: ویکی‌پدیای فارسی) — верзија на Википедија, која што е достапна на персиски јазик и е слободна енциклопедија, која денес има преку 100,000 статии[1] и го завзима 33-то место на списокот на Википедии според бројот на статии.[2]

Википедија на персиски јазик
Вид место
Енциклопедиски интернет проект
Достапно наперсиски
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://fa.wikipedia.org
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително

Наводи уреди

Надворешни врски уреди