Велишта (Кожанско)

Велишта (грчки: Λευκοπηγή) е општински оддел на градот Кожани во Егејска Македонија, Северна Грција. Сместено југозападно од центарот на градот, има население од 1.161 жители 2011 година.[1]

Местоположба во Кожани

НаводиУреди

  1. „Απογραφή Πληθυσμού - Κατοικιών 2011. ΜΟΝΙΜΟΣ Πληθυσμός“ (Greek). Hellenic Statistical Authority.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Координати: 40°13′52″ N; 21°44′56″ E / 40.231° N; 21.749° E / 40.231; 21.749