Веласко (гребен)

Веласко (англиски и палауански: Velasco) е потопен гребен во сојузната држава Кајангел во Палау.

Веласко
Velasco
Kayangel-Atolls.png
Сателитска снимка на Веласко (најсеверниот атол).
Географија
Управување
Кајангел
Демографија
Население0 (2018)

ГеографијаУреди

Гребенот Веласко е со координати 08°20′29″N 134°36′45″E / 8.34139° N; 134.61250° E / 8.34139; 134.61250 и тој е всушност потопен атол кој се наоѓа северно од гребенот Нгаруангл. Овој гребен не е јасно одделен од гребенот Нгаруангел и според сателитските снимки наликува како потопен продолжеток на атолот Нгеруангел. Во правец север-југ е дол околу 30 километри и има широчина од околу 14 километри. Гребенот има овална форма и има вкупна површина од 330 километри квадратни. Голем дел од гребенот не е мапиран. Средишната депресија, или лагуна, е со длабочина од 31 до 55 метри, а длабочината на рабовите на гребенот се од 11.9 до 22 метри.

ПоврзаноУреди