Вајпеш (Сачишта)

село кај Сачишта во Населичко, Егејска Македонија
(Пренасочено од Вајпеш)
За селото кај Лапчишта, видете Вајпеш (Лапчишта).
Вајпеш
Вајпеш is located in Грција
Вајпеш
Вајпеш (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Вајпеш (грчки: Δαφνερό, Дафнеро, до 1927 г. Βάιπες, Вајпеси[1]) — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди