Ватерзој е чорба која потекнува од Белгија поточно регионот на Фландрија.Вториот дел од името произлегува од среднохоландските термини "сод", "зо (о) де" и "саѓи", зборови што се однесуваат на дејството на вриење или состојките што се варат. Понекогаш се нарекува Генте Вотерзуи, кој се однесува на белгискиот град Гент каде што потекнува. Оригиналното јадење е често направено од риба, од слатка вода или море (познато како Viszooitje), иако денес пилешко Ватерзој (Кипенватерзој) е почесто. Најприфатената теорија е дека реките околу Гент станале премногу загадени и рибите таму исчезнале. Чарлс V, светиот римски император го јадел богатото јадење, дури и откако страдал од гихт.[1]

Ватерзој
(waterzooi) (79743868).jpg
ВидЧорба
Место на потекло Белгија
РегионФландрија
Главни состојкиРиба или пилешко, суба од зеленчук, жолчки од јајца, кајмак

ВариететиУреди

Сите верзии се базираат на супа-база на жолчка од јајце, крем и задебелена супа од зеленчук. Самата чорба содржи риба или пилешко, зеленчук, вклучувајќи моркови, кромид, праз, компири и билки како што се магдонос, мајчина душица, листовите од заливот и мудрец.[2]

РибаУреди

Првобитно, бурбот бил користен, но оваа риба исчезнала од реките до нејзиното неодамнешно враќање поради напорите за зачувување. Денес се користат риби како јагула, штука, крап и бас, иако може да се користат и други риби, како што се треска, монархија или сапуница. Gentse Waterzooi van Tarbot вклучува турбот.

МесоУреди

Пилешкото е популарна алтернатива на рибата во рецептот, иако останатите состојки остануваат исти.

Видете исто такаУреди

  • Белгиска кујна
  • Листа на чорби

НаводиУреди

  1. Patricia Carson, Fair Face of Flanders (Belgian Art Research Institute, 2001), p. 124.
  2. „Le Waterzooi Gantois (cuisine de Gand)“. La Bonne Cuisine. конс. 11 March 2013.