Валентина (пејачка)

Валентина Тронел, попозната едноставно како Валентина (родена на 6 април 2009 година),[1][2] - француска пејачка. Во 2016 година, таа се појавила на аудицијата за француската верзија на „The Voice Kids“. Во 2018 година била избрана за втората генерација на детската музичка група „Kids United“. Во 2020 година, таа победила на Детската Евровизија 2020, со песната „J'imagine“.

Валентина
Родено имеВалентина Тронел
Жанр(ови)поп
Занимање/њапејачка

НаводиУреди

  1. „Valentina, la petite fille qui rêve d'être chanteuse“. Ouest-France. 16 ноември 2016. Посетено на 29 ноември 2020.
  2. „KIDS UNITED BOX #VALENTINA“. YouTube. Kids United. 18 септември 2019. Посетено на 29 ноември 2020.

Надворешни врскиУреди

Награди и достигнувања
Претходник
Вики Габор
со „Superhero
Победник на Детската Евровизија
2020
Наследник
Неодреден