Бубакар Бари

Бубакар "Копа" Бари (роден на 30 декември 1979) — фудбалер од Брегот на Слоновата Коска со потекло од Гвинеја, голман на Локерен и Репрезентацијата на Брегот на Слоновата Коска.

Брегот на Слоновата Коска Бубакар Бари[1]
Boubacar Barry 2012.jpg
Лични податоци
Роден на 30 декември 1979 (1979-12-30) (41 г.)
Роден во Абиџан, Брег на Слоновата Коска
Висина &100000000000001810000001,81 м[2]
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Локерен Локерен
Број 1
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999–2001 АСЕК Мимозас АСЕК Мимозас 17 (0)
2001-2003 Рен Рен 23 (0)
2003–2007 Беверен Беверен 102 (0)
2007- Локерен Локерен 182 (1)
Репрезентација
2000- Брегот на Слоновата Коска Брег на Слон. Коска 74 (30)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

ТитулиУреди

  ЛокеренУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. „List of Players“ (PDF). Confederation of African Football (CAF). Посетено на 24 January 2013.
  2. „Boubacar Barry“. Soccerway. Global Sports Media. Посетено на 24 January 2013.