Блерим Дестани

Блерим Дестани е роден во 12 април 1982 година во Столберг, Ахен, Германија, и е глумец.

Блерим Дестани
Blerim-destani.jpg
НационалностАлбанец

ЖивотописУреди

Неговото детство го помина во Тетово,Македонија.Цела нејзина фамилија има албанско потекло.За 10 години, Блерим живее и работи во Германијаи и во Макединија.Неговото страст за глумец Блерим ја открил многу порано,од кога имаше 14 години доби својата прва улога на албанската телевизија “Atje ku nuk lind dielli”(Каде се крева сонцето).Во ова време почнувал да да учи за глумец во Анлија.Во 2004 година Блерим добива понуда за да биде главна улога во филмот “Metropolet” (Метрополата)во режија од Сунај Речај.Блерим играл и многу главни улоги, но нејзината желба не беше да остана само глумец,работел и како асистент во филмот “Uji i Madh” (Големата вода)со режија од Иво Трајков во 2004 година, филм кој се прославил во многу фестивали на кој добил многу награди.Актуелно се занимава со јазици, а во слободно време се занимава со бокс и футбол,а други интереси му се да оди во кини и да патува.

ФилмографијаУреди

НаводиУреди

Надворешна врскаУреди

Предлошка:Imdb emri