The Beach Boys

(Пренасочено од Бич Бојс)

The Beach Boys е американска музичка група која се прослави во 1960 -тите за хармоничните вокали и текстови што ја одразуваа културата на младите од Калифорнија во тој период. Основана е во 1961 година од браќата Брајан, Карл и Денис Вилсон, нивниот братучед Мајк Лав и пријател на Ал Гардин. Во текот на нивната кариера, тие беа рангирани 36 пати на американската топ листа на 40 најголеми хитови, четири пати на самиот врв.

Животописни податоци
Членови
Ал Гардин
Брус Johnонстон
Мајк Лав
Поранешни членови
Брајан Вилсон
Карл Вилсон
Денис Вилсон
Дејвид Маркс
Рики Фатар
Блонди Чаплин

Лета 1966 година така издали албум Pet Sounds na katerem so se predstavili s kompleksnimi kompozicijami in domiselnimi aranžmaji. Dandanes Pet Sounds velja za enega najboljših albumov zgodovine popa. Лето 1968 година веjaа заsасšе лето в ihихови кариери. Заради новости е Брајан Вилсон падел во моето депресио за време на мамила тер наполизирана за некај не пренехал соделовати скупини.

Заради Брајанових тешка во смрта Дениса (1983) на Карла Вилсона (1998) е преведена во споменила заседбо во гласбени пауза, продавајќи ги ведните дела. По подотких ревије Билборд со прва американска гласмена скија по штевилу проданхи албумов во синглов.[1]

Дискографија

уреди

Белешки

уреди
  1. The Record Setters: Top 10 American Bands Архивирано на 16 јули 2011 г.. Joel Whitburn's Record Research, Billboard Magazine.

Надворешни врски

уреди
 
Викицитат има збирка цитати поврзани со: