Бикини Мун

филм на Милчо Манчевски

Бикини Мун — Оваа модерна мрачна бајка на Манчевски говори за искршениот идеал на модерното семејство, но и за изгубената приватност во светот окупиран од камери, мобилни телефони и сеприсутните друштвени мрежи. Филмската структура на Бикини Мун е филм во филм, во кој филмската стварност е двојно контролирана или двојно манипулирана. Главна хероина е повратничката од војната во Ирак, Бикини Мун Дејвис, харизматична, енергична, духовита, убава и провокативна, ама и ментално нестабилна. Нејзината приказна – и нејзиното однесување – нѐ водат до работ на вистината, и често не сме сигурно што е вистина, а што фантазија. Филмот е во целост сниман на локации во Њујорк. Светските филмски критичари велат: „Ова е брилијантен авторски филм.“ „Позициониран на деликатната граница меѓу играното и документарното, ’Бикини Мун’ е модерна урбана бајка со фасцинантен наратив.“ „Глумицата Кондола Рашад ја трансформира Бикини во фигура која е во исто време трогателна, смешна, силна, ранлива и харизматична.“ „Ова е сосема свежо и оригинално дело на мајстор-режисер. Глумата на Кондола Рашад шокира.“ „Провокативен и убедлив портрет на една нестабилна жена, која се обидува да го врати во нормала нејзиниот живот. Бикини Мун е провокативен, повеќеслоен лажен документарец, кој ги акцентира најлошите делови на милениумскиот либерализам. ’Бикини Мун’ е модерно искуство, кое се вклопува во грдоста на нашата воајеристичка култура“. „Ова е филмот што ’Формата на водата’ сакаше да биде, ама не знаеше како.“ „Во невројатно брилијантниот ’Бикини Мун’, вжештената глума на Кондола Рашад ја потпалува провокативната приказна на Милчо Манчевски.“ „Глумата на Кондола Рашад предизвикува стравопочит.“ Главните улоги ги играат Кондола Рашад, Сара Голдберг, Вил Џеновиц, Сатја Сридхаран и Микал Мишел Харис. Дизајнер на продукција е редовниот соработник на Манчевски, Британецот Дејвид Манс, кој има работено на сите досегашни филмски проекти на Манчевски. Директор на фотографија е Џошуа З. Вајнстин. Единствен Македонец во филмската екипа, покрај режисерот е композиторот на музиката – Игор Василев Новоградска.

„Бикини Мун“
РежисерМилчо Манчевски
ПродуцентАња Ведел
Мунир Армстронг
Мартин Ворнер
Главни улогиКондола Рашад, Сара Голдберг, Вил Јановиц
Времетраење102 мин.
Земја САД
ЈазикАнглиски

Со секој негов следен филм истражува и пробува нешто ново. Па така и Бикини Мун е авторски филм преку кој авторот открива нови филмски можности и ја води публиката низ неочекувано патување. Филм кој е позициониран на деликатната граница меѓу играното и документарното.

Режисерот Манчевски рече дека Бикини Мун е современа трагедија. „Замисли да си жена која била војник во Ирак, а сега живее на улица во Њујорк. Ѝ ја одзеле ќерката затоа што има ментална болест и се бори да си ја врати назад. Бикини Мун Дејвис, главниот лик, има сложен однос со стварноста. Таа е харизматична, привлечна, духовита, ама и жена со ментални проблеми. Покрај тоа, Бикини Мун е и лажен документарец, и со тоа филм за нашиот однос кон вистината, за тоа како медиумите го менуваат она што го снимаат и влијаат врз стварноста за која известуваат. Приказнава е нешто што секој треба да го склопи на свој начин. Мојата цел е емотивната, а не фактографската вистина“.

Синопсис уреди

Во центар за престој за бездомници во Њујорк, документарна екипа ја наоѓа Бикини Мун Дејвис, барајќи помош и место за престој. Со широки, живи очи и широка насмевка, Бикини е провокативна, смела и динамична - а исто така е јасно дека е во тешка ментална состојба. Тврдејќи дека возела виљушкар во војната во Ирак и дека била обучена за столар - „исто како Исус, со цицки“ - најчесто е на улица, пробувајќи да го стабилизира својот живот доволно за да ја врати својата ќерка од згрижувачки дом.

Нешто за Бикини го привлекува вниманието на волонтерската социјална работничка (и продуцентка на документарни филмови) Кејт Скајлер, која се гледа како го убедува режисерот на филмот (и нејзиното живо момче), Тревор Худ, дека треба да вложат дополнителни напори за да и помогнат на Бикини да се врати на работа. Невозможно е Тревор да не се согласи дека Бикини е фасцинантна тема, игнорирајќи го етичкиот проблем на документарците кои премногу се вклучуваат во животите на нивните субјекти. Обидот да се најде дом за Бикини го наведува екипажот да сфати колку е жална и очајна нејзината ситуација. Приказните што таа ги раскажува за нејзиниот живот се фасцинантни, но тешки за докажување (ако не и отворени лаги), а луцидноста на Бикини се зголемува и опаѓа кога почнува само повремено да ги прима лекарствата во текот на неколку недели. Таа сепак опстојува во својата борба да го врати старателството над својата ќерка - дури и кога се чини дека ќерката е плод на нејзината имагинација. На крајот, Кејт и Тревор ја покануваат Бикини да живее со нив во мирно предградие, обидувајќи се да помогнат, но и подготвени да ја искористат нејзината приказна за своја филмска слава. Тие го мерат нејзиниот живот во роденденски забави, моменти на пресвртница и сè понезгодни интеракции, сè додека неопределениот и на крајот неукротим дух на Бикини не израсне над нивното разбирање.

Оваа модерна, урбана бајка сместена среде скршениот идеал на семејството е претставена како документарен филм кој се разоткрива, открива и повторно ве тера заедно со својата непредвидлива тема. Филм во филм структурата на БИКИНИ МУН го отвора прашањето и го испитува начинот на кој гледаме на светот преку медиумите кои бараат да се гледаат како реалност, притоа поставувајќи ги непријатните прашања за често експлоататорскиот однос помеѓу медиумите и неговите субјекти. На крајот на краиштата, документирањето на животот на Бикини значи гледање на светот од нејзина гледна точка без осудување, без разлика колку тој поглед може да биде фантастичен, застрашувачки и екстатичен.

Улоги уреди

Глумец Улога
Кондола Рашад Бикини
Сара Голдберг Кејт
Вил Јановиц Тревор
Сатја Сридхаран Кришна
Жанин Каспар Лејла
Алексис Суарез Дели Клерк
Алекс Круз Полицаец
Мајкал-Мишел Харис Ешли
Клиф Мојлан Марк
Јуџин Прокофјев Игор
Ирунгу Муту г-дин Витли
Алиса Читам Алвина Витли
Џема Форбс Инес
Грегори Ден Полицаец
Владимир Бибиќ господин Илиќ
Брајан Силс Бруно
Хени Расел градски службеник

Награди уреди

  • Tallgrass Film Festival - за најдобра женска улога

Надворешни врски уреди