Бернхард Вики (28 октомври 1919 година – 3 јануари 2000 година) бил австриски глумец и филмски режисер.

Бернхард Вики
Податотека:File:Bernhard Wicki.jpg
Роден(а)28 октомври 1919(1919-10-28)
Санкт Пелтен, Австрија
Починал(а)3 јануари 2000(2000-01-03) (возр. 80)
Минхен, Германија
ЗанимањеActor
Film director
Активен период1940–1994

Живот и кариера

уреди

Вики студирал во градот Бреслау на теми како Историја на уметноста, историја и германска литература. Во 1938 година, тој се префрлил во драмското училиште на Сталатихс Шаусфелхаус во Берлин. Во 1939 година, заради членството во Бандишхен Јуџенд, тој бил затворен многу месеци во концентрациониот логор Саксенхаузен. По ослободувањето се преселил во Виена, а потоа во 1944 година во Швајцарија.