Бентон (округ во Орегон)


Бентон (англиски: Benton County) е округ во американската сојузна држава Орегон. Името на округот потекнува од Томас Харт Бентон, американски сенатор кој се залагал за американска контрола над Орегон. Во 2010 година округот имал население од 85,579 жители.

Benton, Oregon
Benton County Courthouse in Corvallis
Map of Oregon highlighting Benton
Местоположба во САД на Oregon
Map of the United States highlighting Oregon
Oregon's location in the САД
Основана1847
СедиштеКорвалис
Површина
 • Вкупна679 ми (1,759 km2)
 • Копно676 ми (1,751 km2)
 • Вода3 ми (8 km2), 0.37%
Население
 • (2010)85,579
 • Густина126/sq mi (48,8/km²)
Мрежна страницаco.benton.or.us

Демографија уреди

Според пописот од 2000 година, во округот живееле околу 78,153 луѓе, 30,145 домаќинства и 18,237 семејства. Густината на населението во округот е 116 жители на километар квадратен.

  • 89.16% белци
  • 0.84% црнци
  • 0.79% староседелци
  • 4.49% Азијци
  • 0.24% луѓе од Тихиот Океан
  • 1.92% останати раси
  • 2.56% мешани

Инкорпорирани градови уреди

 
Луисбург

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди