Африн е река во Сирија и Турција. Должината на реката е 131 километар, а површината на сливот е 3920 км².

Африн

Реката извира во планините во јужна Турција на надморска височина од 678 метри, тече во југозападен правец низ регионите Газиантеп, Килис, а потоа навлегува во територијата на регионот Африн на сирискиот гувернер Алепо. Се влева во турската провинција Хатај во Оронтес[1] [ не е во изворот]. Во долниот тек, од градот Рејханли до устието, реката е канализирано.

Главни притоки се Сарафти ,Сабун, Деличаи (десно), Кинаџик, Достали (лево).

Главните градови во долината на реката се Рејханли и Африн [2].

Наводи

уреди
  1. Guy Le Strange, Palestine Under the Moslems: A Description of Syria and the Holy Land from A. D. 650 To 1500 (1890), „p. 60“. books.google.ch. Архивирано од изворникот на 2018-03-19. Посетено на 2020-01-12. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help).
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име j-37-31.