Африканска библиотека

Африканската библиотека (француски: Bibliothèque Africaine) ― истражувачка библиотека во Белгија, во полето на Африкана. Белгискиот крал Леополд II го основал во 1885 година за време на периодот на странска колонизација на Конго и основањето на колонијалната Слободна Држава Конго. Библиотеката станала под надлежност на Министерството за колонии во 1908 година. Од 2003 година содржела околу 230.000 тома.[1] Сега е дел од Библиотеката за надворешни работи, надгледувана од Сојузната јавна служба за надворешни работи, а од јуни 2017 година е достапна преку Кралската библиотека на Белгија во Брисел.[2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Christine Deslaurier (2003). „La documentation africaine à Bruxelles. Les fonds du ministère belge des Affaires étrangères (Burundi, Congo, Rwanda)“. Afrique & Histoire (француски) – преку Cairn.info. La bibliothèque ministérielle
  2. „The African Library formerly known as the Colonial Library“. Libraries: Sections and collections. Kingdom of Belgium, FPS Foreign Affairs, Foreign Trade and Development Cooperation. Архивирано од изворникот на 9 октомври 2017. Посетено на 5 декември 2021.

БиблиографијаУреди

Надворешни врскиУреди