Астрид Биргита Ниберг (1877–1928) била пионерска уредничка на шведски весници и суфражетка. Од 1903 година, како уредник на Norra Hallands Tidning Vestkusten во Варберг, таа водела кампања за охрабрување на поддршката за правото на глас на жените. Како член на одборот на локалниот огранок на Здружението за право на глас на жените (ЛКПР), таа постојано ги известувала своите читатели за случувањата за кои се разговарало на состаноците на здружението.[1][2][3]

Астрид Ниберг (1927)

Биографија уреди

Родена на 5 јануари 1877 година во Гетеборг, Астрид Биргита Ниберг била ќерка на новинарот Јохан Питер Ниберг (1829–1911) и неговата сопруга Јохана Шарлота родена Улгрен (1835–1918). Таа била најмладата од трите деца на семејството. По завршувањето на своето образование во приватно училиште, извесно време работела како медицинска сестра.[1]

Во 1903 година, Ниберг ја презела позицијата главен уредник во весникот Нора Халандс Тиднинг Весткустен, заменувајќи го нејзиниот татко кој ја извршувал оваа позиција од 1878 година, но во тој момент сакал да се пензионира. За време на нејзиното раководење, весникот значително се зголемил ангажирајќи дополнителен персонал. Водела и печатница за книги.[1]

Како и нејзиниот весник, Ниберг била во основа конзервативна, страсно заинтересирана за слободата на печатот. Таа била член на локалното друштво на умереност, накратко држејќи ја функцијата претседавач. Како силен поддржувач на движењето за право на глас, таа не само што ги искажувала своите ставови во својот весник, туку зборувала на состаноците тврдејќи дека и мажените и невенчаните жени треба да ги уживаат истите права на глас како и мажите. Фрига Карлберг од ЛКПР коментирала дека „изгледа и зборува како најдивата суфражетка“.[1]

Астрид Ниберг починала во Варберг на 9 септември 1928 година.[1]

Дополнително читање уреди

  • Astrid Nyberg at Svenskt kvinnobiografiskt lexikon
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Lilja, Eva (6 February 2021). „Astrid Birgitta Nyberg“. Svenskt kvinnobiografiskt lexikon. Посетено на 3 May 2021.
  2. Nilsson, Anna-Lena (7 May 2020). „Varbergs rösträttskvinnor i arkiven“ (Swedish). Demokrati 100. Архивирано од изворникот на 2021-11-17. Посетено на 3 May 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. „Kvinnoporträtt. Astrid Nyberg“ (Swedish). Hnds kulturhistoriska museum. 12 January 2019. Посетено на 3 May 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)