Астара
Азербејџан со Астара
Население: 89.600
Површина (км2): 620
Главен град: Астара

Астара (азерски: Astara) — округ во Азербејџан. Административен центар е градот Астара. Округот има население од 89.000 жители и вкупна површина од 620 км2. Се наоѓа во југоистиочниот дел од земјата.

Поврзано уреди


38°30′N 48°40′E / 38.500° СГШ; 48.667° ИГД / 38.500; 48.667