Арсе Недев Савески (6 март 1920 во Слатино, Охридско — 3 јуни 1945) македонски партизан, учесник во НОБ.

Животопис

уреди

Арсе Недев Савески е роден во селото Слатино. Се занимавал со земјоделие. Во НОБ доброволно пристапил на 12 јуни 1944 година. Како борец на Првата македонска бригада учествувал во повеќе акции што ги води бригадата, при што се разболува, и е ослободен. Умира на 3 јуни 1945 година.[1]

Наводи

уреди
  1. . Охрид и охридско во борбата против фашизмот. ЗБОРНИК на паднатите борци во народно-ослободителната борба и револуција и жртвите на фашистичкиот терор во Охрид и охридско 1941-1945. Охрид. 1976. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)