Андраш Адам- Столпа

Андраш Адам-Столпа (15 септември 1921 - 8 ноември 2010) бил унгарски шампион во тенис , кошарка и хокеј на мраз.

Адам-Столпа бил во унгарскиот тим на Дејвис купот во 1948 година (истата година го освои Унгарскиот национален тениско првенство), 1949 , 1952 , 1954 , 1955 и 1957 - 1960 година.[1]

Адам-Столпа напредувал во четврт-финалето на Француското првенство во 1947 година, откако го победил ѝ Американецот, Баџ Пети .[2] (Во 1950 година, г-дин Пети освоил шампионски титули за мажи во Вимблдон и на Францускиот Опен.) [3] Г-дин Столпа одиграл машки синглови на Францускиот Опен повторно во 1948 , 1954 - 1960 и 1965 година.[4][5][6][7][8][9][10][11][12]

Адам-Столпа играл на сениорскиот натпревар во Будимпешта 13-16 ноември 2008.[13] и 5-8 февруари 2009.[14][15] На 27 јули 2009 година, тој бил рангиран на 876 позација за сениорски маж од Меѓународната тениска федерација .[16]

Наводи уреди

 1. „daviscup.com – Players“. Посетено на 17 January 2010.
 2. „Roland-Garros 1947 (Grand Chelem) – Simple messieurs 01/01/1947 – Terre battue“ (PDF) (француски). Архивирано од изворникот (PDF) на 30 September 2007. Посетено на 18 January 2010.
 3. „Tennis Grand Slam Winners – Tennis – ESPN“. ESPN. go.com. Архивирано од изворникот на 9 February 2010. Посетено на 18 January 2010.
 4. „Roland-Garros 1948 (Grand Chelem) – Simple messieurs 01/01/1948 – Terre battue“ (PDF) (француски). Архивирано од изворникот (PDF) на 30 September 2007. Посетено на 18 January 2010.
 5. „Roland-Garros 1954 (Grand Chelem) – Simple messieurs 30/05/1954 – Terre battue“ (PDF) (француски). Архивирано од изворникот (PDF) на 30 September 2007. Посетено на 18 January 2010.
 6. „Roland-Garros 1955 (Grand Chelem) – Simple messieurs 05/06/1955 – Terre battue“ (PDF) (француски). Архивирано од изворникот (PDF) на 29 December 2009. Посетено на 18 January 2010.
 7. „Roland-Garros 1957 (Grand Chelem) – Simple messieurs 01/01/1956 – Terre battue“ (PDF) (француски). Архивирано од изворникот (PDF) на 30 September 2007. Посетено на 18 January 2010.
 8. „Roland-Garros 1957 (Grand Chelem) – Simple messieurs 02/06/1957 – Terre battue“ (PDF) (француски). Архивирано од изворникот (PDF) на 30 September 2007. Посетено на 18 January 2010.
 9. „Roland-Garros 1958 (Grand Chelem) – Simple messieurs 01/06/1958 – Terre battue“ (PDF) (француски). Архивирано од изворникот (PDF) на 18 July 2011. Посетено на 18 January 2010.
 10. „Roland-Garros 1959 (Grand Chelem) – Simple messieurs 31/05/1959 – Terre battue“ (PDF) (француски). Архивирано од изворникот (PDF) на 30 September 2007. Посетено на 18 January 2010.
 11. „Roland-Garros 1960 (Grand Chelem) – Simple messieurs 29/05/1960 – Terre battue“ (PDF) (француски). Архивирано од изворникот (PDF) на 18 July 2011. Посетено на 18 January 2010.
 12. „Roland-Garros 1965 (Grand Chelem) – Simple messieurs 30/05/1965 – Terre battue“ (PDF) (француски). Архивирано од изворникот (PDF) на 30 September 2007. Посетено на 18 January 2010.
 13. „ROMAI CUP INTERNATIONAL SENIOR TOURNAMENT“ (PDF). Посетено на 19 January 2010.[мртва врска]
 14. „XII. INTERNATIONAL INDOOR SENIOR CHAMPIONSHIP“ (PDF). ITF Senior Tournament. Посетено на 18 January 2010.[мртва врска]
 15. „J Á T É K R E N D – XII. NEMZETKÖZI FEDETTPÁLYÁS SZENIOR TENISZBAJNOKSÁGRA“ (унгарски). Архивирано од изворникот (Ms word) на 2012-05-22. Посетено на 18 January 2010.
 16. „MITF20090727.xls“ (PDF) (германски). 26 August 2009. Архивирано од изворникот (PDF) на 7 November 2005. Посетено на 18 January 2010.

Надворешни врски уреди