Ана Портној (1950 - 30 мај 2020) била аргентински фотограф. Родена во Буенос Аирес, таа отишла во егзил во Шпанија во 1977 година. Таа направила фотографии на многу автори, вклучувајќи Андреу Мартин, Хуан Марсе, Маруха Торес, Хавиер Серкас, Клаудија Пињеиро, Клара Облигадо, Гуљелмо Мартинез, Родриго Фресан, Маријана Енрикез, Џејмс Елрој, Петрос Маркарис, Алехандра Костамагна, Колм Тојбин и Ида Витале.[1][2]

Ана Портној
Роден(а)1950
Буенос Аирес, Аргентина
Починал(а)30 мај 2020
Барселона, Шпанија
Занимањефотограф

НаводиУреди

  1. Hevia, Elena (31 мај 2020). „Muere Ana Portnoy, la mirada curiosa de los mecanismos del alma“. el Periodico. Посетено на 15 август 2020.
  2. Gigena, Daniel (1 јуни 2020). „Murió en Barcelona la fotógrafa argentina Ana Portnoy, retratista de escritores“. La Nacion. Посетено на 15 август 2020.