Анастасија Хитрук

Анастасија Хитрук (руски: Анастасия Хитрук, Москва, август 1974 година) е американска виолинистка родена во Русија[1], која има руско потекло.

Анастасија Хитрук во 2008 година

БиографијаУреди

Била ученичка на Дороти ДеЛеј во школата Џулиард. Направила многу записи од кои три биле за Нахос: Хандошкин # 8.570028,[2] Номинирана за Фреми [3] концерт за виолина за Миклос Роза # 8.570350, [4] и Леон де Сен-Лубин # 8.572019. [5] Неколку дела напишани за Хитрук вклучуваат „Дер Голум“ од Мајкл Колина.

Нејзини родители се Андреј Хитрук и Елена Татулијан. Потекнува од музичко семејство: нејзините родители свиреле на пијано. Таа е внука на аниматорот Фјодор Хитрук.[6] [1]

Користена литератураУреди

  1. 1,0 1,1 Hodouchi, Ayano (28 January 2013) Anastasia Khitruk finds her own string theory. rbth.com
  2. „New Classical Tracks: Khandoshkin“. Minnesota Public Radio. 5 September 2006. Посетено на 16 April 2009.
  3. „RUSSIANS ARE PREDOMINANT IN THE LIST OF NOMINEES FOR GRAMMY PRIZE“. Voice of Russia. 27 December 2007. Архивирано од изворникот на 2 November 2009. Посетено на 16 April 2009.
  4. „KHITRUK, ANASTASIA“. Naxos Records. Посетено на 16 April 2009.
  5. „Violinist Anastasia Khitruk Records Chamber Works By Saint-Lubin“. Naxos Records. Посетено на 16 April 2009.
  6. Bergan, Ronald (10 December 2012) Fyodor Khitruk obituary. The Guardian