Алексо Миланов Бешироски (1915 во Дабница, Прилепско — 20 септември 1942 во Дабница, Прилепско) — македонски партизан, учесник во НОБ.

Животопис уреди

Алексо Миланов Бешироски е роден во 1915 година во селото Дабница. По занимање бил земјоделец. Активно ја помагал народноослободителната борба поради што бил фатен од бугарската полиција. Истата го стрелала во месноста Завој кај Дабница на 20 септември 1942 година.[1]

Наводи уреди

  1. . Милош Константинов, Тодорка Спанкова (1958). Зборник на паднатите борци во народноослободителната борба од битолската околија. Битола. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)