Џамија (Дедели)

џамија во Македонија

Џамија (Дедели) — главна селска џамија во селото Дедели, во Општина Валандово, Македонија.[1]

Џамија (Дедели)

Поглед на селската џамија

Координати: 41°17′1″N 22°36′18″E / 41.28361° СГШ; 22.60500° ИГД / 41.28361; 22.60500
Место Дедели
Општина Општина Валандово
Држава Македонија
Местоположба

Карта

Архитектура
Минариња 1

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 86. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски уреди