Јужноатлантски автономен регион

Јужноатлантскиот автономен регион (шпански: Región Autónoma del Atlántico Sur или RAAS) е еден од двата автономни региони во Никарагва. Зафаќа површина од 27.407 км², а населението брои 382.100 жители[1]. Главен град е Блуфилдс.

Јужноатлантски автономен регион
Región Autónoma del Atlántico Sur
Регион
Знаме
Грб
Земја Никарагва
Админ. центар Блуфилдс
Површина 27.407 км2
Население 382.100 (2005)
ISO 3166-2 NI-AS

Општини

уреди
 1. Блуфилдс
 2. Бокана де Пајвас
 3. Бисерна Лагуна (Лагуна де Перлас)
 4. Десембокадура де ла Круз де Рио Гранде
 5. Ел Ајоте
 6. Ел Рама
 7. Ел Тортугеро
 8. Кукра Хил
 9. Ла Круз де Рио Гранде
 10. Лос Анхелес
 11. Муеле де лос Буејес
 12. Нуева Гвинеја
 13. Пченкарен Остров

Наводи

уреди
 1. Попис 2005

Надворешни врски

уреди


12°00′N 83°45′W / 12.000° СГШ; 83.750° ЗГД / 12.000; -83.750