Јужна Долна Калифорнија

Јужна Долна Калифорнија е сојузна држава во Мексико. Зафаќа површина од 73.909 км2 и население од 691,161. Главен град е Ла Паз.

Јужна Долна Калифорнија
Држава
Estado Libre y Soberano de
Baja California Sur
Знаме на Јужна Долна КалифорнијаАмблем на Јужна Долна Калифорнија
Амблем
Локација во Мексико
Локација во Мексико
Координати: 25°51′N 111°58′W / 25.850° СГШ; 111.967° ЗГД / 25.850; -111.967Координати: 25°51′N 111°58′W / 25.850° СГШ; 111.967° ЗГД / 25.850; -111.967
ДржаваМексико
Главен градЛа Паз
Општини5
Најголем градЛа Паз
Создадена8 октомври 1974
Управа
 • ГувернерМаркос Коварубиас Виласењор
Површина
 • Вкупна73.909 км2 (28,536 ми2)
 9-та
Најг. вис.&100000000000020800000002.080 м
Население (2012)
 • Вкупно691,161
 • Ранг31-ва
 • Густина0,0.094/км2 (0,024/ми2)
 • Ранг32-ра
Часовен појасПланинска стандардна часовен појас (UTC-7)
 • Лете (ЛСВ)Планинска часовен појас (UTC-6)
Поштенски број23
ISO 3166MX-BCS
Мреж. местоOfficial Web Site