Јован V Цариградски

Јован V ЦариградскиВселенски патријарх од 669 до 675 година.[1]

Духовни титули
Претходник
Тома II
Цариградски патријарх
669–675
Наследник
Константин I

НаводиУреди

  1. „John V“. Ecumenical Patriarchate of Constantinople. Посетено на July 17, 2011.