Јас и ти (филм)

Јас и ти (италијански: Io e te) — италијански драма филм од 2012 година во режија на Бернардо Бертолучи, снимен врз основа на романот со истото име на Николо Аманити. Филмот бил прикажан надвор од конкуренција на Канскиот филмски фестивал во 2012 година.[1][2]

Плакат за филмот

Ова е последниот филм на Бертолучи пред неговата смрт на 26 ноември 2018 година.

СодржинаУреди

Лоренцо има тешкотии да комуницира со луѓето околу него. Тој посветува поголемо внимание на неговиот внатрешен свет. Кога неговиот клас оди на планина на една недела скијање, Лоренцо тајно се населува во подрумот на неговата зграда. Сепак, неговата осаменост е прекината со неочекуваното појавување на една чудна девојка, чија приказна е тесно испреплетена со онаа на Лоренцо и неговите роднини.

УлогиУреди

  • Џакопо Олмо Антинори како Лоренцо
  • Теа Фалко како Оливија
  • Соња Бергамаско како мајката на Лоренцо
  • Пиппо Делбоно како психолог
  • Вероника Лазар како баба на Лоренцо

ПриемУреди

Филип Френч од „Обсервер“ го нарече филмот „лесна разочарувачка афера“.[3]

НаводиУреди

  1. „2012 Official Selection“. Cannes. Посетено на 26 May 2012.
  2. Bradshaw, Peter (22 May 2012). „Cannes 2012: Me and You (Io e Te) – review“. The Guardian. London. Посетено на 26 May 2012.
  3. French, Philip (21 April 2013). „Me and You – review“. The Observer. London. Посетено на 10 May 2013.

Надворешни врскиУреди