Јапонска кујна

Јапонската кујна ги опфаќа регионалните и традиционалните јадења на Јапонија, кои се развија низ вековите на политичките, економските и социјалните промени. Традиционалната јапонска кујна се заснова на ориз со мисо супа и други јадења; има акцент на сезонските состојки. Пристрасни јадења често се состојат од риба, кисела зеленчук и зеленчук варен во супа. Морска храна е честа, често скара, но исто така служи сурова како сашими или во суши. Морските плодови и зеленчукот исто така се длабоко пржени во светло тесто, како темпура. Освен од ориз, шпагети вклучуваат тестенини, како што се соба и удон. Јапонија, исто така, има многу потопени јадења, како што се рибни производи во супа наречена оден, или говедско месо во сукијаки и никујага.

Осечи, специјални јадења за новата година во кутија со три нивоа

Историски под влијание на кинеската кујна, јапонската кујна, исто така се отвори за да влијае на западните кујни во модерната ера. Јадења инспирирани од странски храна; особено кинеска храна како рамен и гјоза, како и храна, како шпагети, кари и хамбургери станаа усвоени со варијанти за јапонски вкусови и состојки. Традиционално, јапонското избегнувано месо поради будизмот, но со модернизацијата на Јапонија во 1880-ти години, јадења засновани на месо, како што се тонкацу и јакинику, станаа вообичаени. Јапонската кујна, особено суши, стана популарна низ целиот свет.

Во 2011 година, Јапонија ја презеде Франција за да стане земја со најмногу ресторани со Michelin со 3 ѕвезди; од 2018 година, главниот град Токио ја задржа титулата дека е град со најмногу ресторани со 3 ѕвезди во светот.[1]

Преглед на традиционалната јапонска кујнаУреди

 
Јапонски оброк, вклучувајќи темпура, сашими, и мисо супа

Јапонската кујна се заснова на комбинирање на главната храна, која е парен бел ориз или гохан, со една или повеќе оказу или главни јадења и странични садови. Ова може да биде придружено со јасна или мисо супа и цукимоно (кисели краставички). Фразата ichijū-sansai (一汁三菜, "one soup, three sides") се однесува на составот на типичен оброк, но има корени во класичната каисеки, хонзен и јусоку кујна. Терминот исто така се користи за да се опише првиот курс кој се служи во стандардната кујна за каисеки денес.[2]

НаводиУреди

  1. Demetriou, Danielle (2011-10-19). „Japan relishes status as country with most three-starred Michelin restaurants“ (англиски). ISSN 0307-1235. Посетено на 2019-01-15.
  2. 読売新聞大阪本社 (2005). 雑学新聞. PHP研究所. ISBN 978-4-569-64432-5., p.158, explains that in the tea kaiseki, the

ЛитератураУреди

(Готвачи)

Надворешни врскиУреди