Ѓоргија Јончев Митрески (1921 во Ботун, Охридско — 6 октомври 1943 во Кленоец, Кичевско) македонски партизан, учесник во НОБ.

Животопис

уреди

Ѓоргија Јончев Митрески е роден во селото Ботун. Се занимавал со земјоделие. Како активист во младинската организација стапува доброволно во Првиот македонски баталјон Мирче Ацев, во август 1943 година. Се бори и загинува на 6 октомври 1943 година, по жестоки борби со балистите кај селото Кленоец.[1]

Наводи

уреди
  1. . Охрид и охридско во борбата против фашизмот. ЗБОРНИК на паднатите борци во народно-ослободителната борба и револуција и жртвите на фашистичкиот терор во Охрид и охридско 1941-1945. Охрид. 1976. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)