Steam (софтвер)

Steam е интернет-заснована дигитална дистрибуција,мултиплеер и социјално-вмрежана платформа развиена од страна на Valeve Corporation. Steam овозможува на корисникот инсталација и автоматско ажурирање на игри на повеќе компјутери и комуникациона заедница како листа од пријатели групи, облак зачувување и in-game “глас” и чат разговори. Софтверот обезбедува слободно користење на апликациониот програmски интерфејс (API) наречен Steamworks, кој програмерите можат да интегрираат број на функции во Steam,вклучувајќи вмрежување и matchmaking,микро-трансакции итн.

Steam
ПрограмериValve Corporation
Првично изданиеWindows: септември 12 2003 (2003-09-12)[1]
Mac OS X: мај 12 2010 (2010-05-12)
Linux: февруари 14 2013 (2013-02-14)
Mobile: јануари 26 2012 (2012-01-26)
Развојна состојбаАктивен
Прог. јазикC++[2]
Objective-C (iOS)
ПодлогаДесктоп Клиенти:
Microsoft Windows
OS X[3]
Linux[4]
Лимитирани Клиенти:
PlayStation 3[5]
iOS
Android
Steam Машински Клиент:
SteamOS[6]
Јазици25 languages
ВидContent delivery
Digital rights management
Social networking
ЛиценцаSteam Subscriber Agreement (Proprietary software)
Мреж. местоstore.steampowered.com

Иако првично Steam е развиен за користење на Microsoft Windows, може да се користи и на верзиите на OS X и Linux, како и со ограничена финкција на верзијата за PlayStation 3 конзолата која исто така е развиена. Постоии и апликација за iOS и Android, но само за разговор и купување на Steam.

Почнувајќи од јануари 2014 година,со вкупно 3000 игри кој се достапни преку Steam има 75 милиони активни корисници.

НаводиУреди

  1. „Steam Client Released“. Valve Corporation. September 12, 2003. Посетено на October 23, 2011.
  2. „Welcome To Steamworks“. Valve. Посетено на 7 June 2014.
  3. „Valve to Deliver Steam & Source on the Mac“. Valve Corporation. March 8, 2010. Посетено на March 8, 2010.
  4. „News – Steam for Linux Now Available“.
  5. „Portal 2 PS3, Steam cross-platform play“. Eurogamer. January 18, 2011.
  6. Schreier, Jason (September 23, 2013). „Valve Announces Steam OS“. Kotaku. Посетено на November 6, 2013.

Надворешни ЛинковиУреди