Башар Барака Џексон (20 јули 1999 година - 19 февруари 2020 година), познат професионално како Поп Смоук, бил американски рапер и текстописец. Во април 2019 година, тој ја објавил песната „ Добредојдовте на забавата “,[2] главниот сингл на своето деби - Meet the Woo, кој бил објавен во јули 2019 година. „Добредојдовте на забавата“ бил направен во два ремикса во кои беа претставени Ники Минај и Скепта во август 2019 година.[3]

Pop Smoke
Основни податоци
Родено имеБашар Барака Џексон[1]
Жанр(ови)
Занимање/ња
  • Рапер
  • Текстописец
Инструмент(и)Vocals
Години активност2018–2020
Сродни групи

Во октомври 2019 година, тој го прикажал американскиот рапер Лил Тјај на неговиот сингл „Војна“. Во декември 2019 година, тој го прикажал американскиот рапер Калбој на неговиот сингл „100 илјади на Купе“ и исто така соработуваше со американскиот рапер Тревис Скот неколку недели подоцна на песната „Гатти“, од Скот и неговиот компилациски албум на членовите на Cactus Jack, JackBoys ( 2019).[4] „Гати“ стана негова прва хит песна на „ Билборд Хот 100 “, достигнувајќи до 69то место, една недела по објавувањето на ЏекБојс.[5] Во февруари 2020 година, тој го издаде својот втор миксеп Meet the Woo 2, во кој има одлики од Quavo, A Boogie wit da Hoodie, Fivio Foreign и Lil Tjay.

Џексон починал на 20-годишна возраст на 19 февруари 2020 година, откако бил застрелан за време на домашната инвазија во Холивуд Хилс, Калифорнија.[6][7] Според полицијата, група луѓе влегле во куќата пред 5 часот наутро на 19 февруари; еден од нив бил маскиран и носел пиштол. Полицијата добила вест за пукањето од некој што повикал од Источниот брег и отишла во куќата, пронаоѓајќи го Џексон со рани од огнено оружје. Тој бил однесен во Медицинскиот центар Седар-Синај,[8] каде што починал. На 21 февруари 2020 година, Одделот за медицински испитувач-Коронер, округот Лос Анџелес откри дека причината за смртта на Џексон е прострелна рана во градите. Четворица осомничени побегнале од куќата и не се најдени.

НаводиУреди

  1. „Welcome to the Party - BMI Repertoire“. BMI. Посетено на February 7, 2020.[мртва врска]
  2. Caramanica, Jon (September 6, 2019). „The Rapid Rise of Pop Smoke, Brooklyn Rap's Homecoming King“. The New York Times. ISSN 0362-4331. Архивирано од изворникот на December 14, 2019. Посетено на January 14, 2020.
  3. Boparai, Danil. „Is Pop Smoke the new king of New York?“. Vice News UK. Архивирано од изворникот на December 12, 2019.
  4. „Watch Travis Scott & Pop Smoke Cruise the Streets in New 'Gatti' Video“. Billboard. Архивирано од изворникот на January 14, 2020. Посетено на January 14, 2020.
  5. „Pop Smoke Chart History: Hot 100“. Billboard. Архивирано од изворникот на January 28, 2020. Посетено на January 27, 2020.
  6. Sodomsky, Sam (February 19, 2020). „Pop Smoke Shot Dead at 20“. Pitchfork. Посетено на February 19, 2020.
  7. Fry, Hannah; Brown, August; Winton, Richard (February 19, 2020). „Rapper Pop Smoke gunned down in Hollywood Hills home“. Los Angeles Times. Архивирано од изворникот на February 19, 2020. Посетено на February 20, 2020.
  8. The Associated Press (February 19, 2020). „Rapper Pop Smoke slain in Hollywood Hills, reports say“. Las Vegas Review Journal. Посетено на February 20, 2020.