Шербадес или Стамбадес — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Шербадес
Шербадес во рамките на Егејска Македонија
Шербадес
Местоположба на Шербадес во Егејска Македонија
Шербадес на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1402010601

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди