Шелдон Купер

Д-р Шелдон Ли Купер , е измислен лик во серијата “The Big Bang theory”телевизијата “CBS “, толкуван од глумецот Џим Парсонс. За неговото портретирање, Парсонс е добитник на две Еми награди, наградата Златен глобус, “TCA” награда.

Шелдон е Калтекски теоретски физичар кој дели стан со неговиот колега и најдобар пријател, Леонард Хофстадер (Џони Галецки). Шелдон прикажува строго придржување кон рутина, тоталниот недостаток на социјални вештини, слабо разбирање на иронија, сарказам и хумор, општ недостаток на понизност или емпатија, и прикажува примери од учебник за нарцисоидно однесување. Заради овие карактеристики мнозинството од хуморот во серијата го вклучува него, кој предизвика да се опише како пробивниот лик на шоуто. И покрај шпекулациите дека особини од личноста на Шелдон се совпаѓаат со Аспергеровоит синдром, опсесивно -компулсивно растројство на личноста и асексуалност, ко-творецот Бил Прејди во неколку наврати изјави дека ликот на Шелдон ниту бил создаден, ниту пак развиен во однос на било кој од овие услови.

Создавање и кастингУреди

Ликот на Шелдон Купер бил инспириран од компјутерски програмер којшто се познавал со Бил Прејди. Тој е именуван во чест на глумецот / продуцент Шелдон Леонард и добитникот на Нобеловата награда за мир Леон Купер. Чак Лор првично сакал Џони Галецки да ја одигра улогата, но Галецки мислел дека ќе биде "посоодветен" за ликот на Леонард. Лор изјавил дека кога Џим Парсонс се појавил на аудицијата за улогата, тој бил " вџашувачки добар" и дека било побарано од него повторно да дојде на аудиција, за да бидат сигурно дека не му се посреќило . Карактеризација=

СижеУреди

Шелдон е од Галвстон, Тексас. Неговата мајка (Мери Купер) е побожна евангелистичка христијанка кој се обидела да го воспита во согласност со нејзините верувања, на коишто тој многу се противи заради неговата работа како научник. Единствениот член на неговото семејство кој ја поттикнувал неговата работа во областа на науката бил неговиот дедо, кој починал додека тој сè уште бил дете, и е причината за големата омраза на Шелдон кон Дедо Мраз, кога тој посакал неговиот дедо повторно да биде жив . Неговата баба, исто така ја охрабрувала неговата работа во областа на науката и му купила медицинска опрема, "во случај неговата работа во областа на физиката да не успее".

Тој бил заинтересиран за физика уште од рана возраст, и бил чудо од дете, иако поради неговото апсурдно однесувањето и недостатокот на понизност кон неговите супериорни интелекти, тој беше малтретиран од страна на соучениците и соседите. Шелдон се запишал на колеџ на единаесет години , а на четиринаесет години дипломира со сите почести. Од тогаш, тој работел на својот докторат, како визитинг-професор на Универзитетот во Хајделберг ,во Германија и бил најмладиот во тоа време кој ја примил наградата Стивенсон. Тој докторирал на шеснаесет години, и сега е теоретски физичар кој прави истражувања во институтот “Caltech”.

ЛичностУреди

Шелдон се карактеризира како екстремно интелигентен, социјално неспособен и строго логичен. И покрај неговиот интелект, тој понекогаш прикажува недостаток на здрав разум. Тој има комплекс на супериорност, но, исто така, поседува детски квалитети, за кои тој изгледа не е свесен, како што е екстремната тврдоглавост. Во првите четири епизоди од “The Big Bang theory” го портретираат Шелдон недоследно со неговата подоцнежна карактеризација. Според Прејди, ликот - "почна да се развива по петтата епизода".

Шелдон поседува едетична меморија и има коефициент на интелигенција од 187, иако тој тврди дека неговата интелигенција не може точно да се измери со нормални тестови. Тој првично тврди дека има магистерска диплома и две докторски дипломи, но оваа листа е зголемена. Шелдон, исто така, има широко општо знаење по многу предмети, вклучувајќи физика, хемија, биологија, астрономија, космологија, математика, алгебра, анализа, диференцијални равенки, векторска анализа, компјутери, компјутерски науки, електроника, инженеринг, историја, географија , лингвистика, и разни јазици како фински, шпански, француски, кинески ,мандарински, персиски, арапски, и Клингонски од “Star Trek”. Не само тоа, туку тој покажува голем талент за музика, знаејќи како да свири на пијано и рекордер и има совршен слух. Иако неговите пријатели имаат слични интелекти него, неговата ексцентричност, тврдоглавост и недостаток на емпатија често ги фрустрираат. Шелдон повремено користи сленг (на многу неприроден начин), проследено со неговата позната изрека "Bazinga!", што е сега официјален заштитен знак на Ворнер брадерс. Не се чувствува пријатно при физички контакт и има гермофобија , што ги прави неговите исклучително ретки прегратки неверојатно непријатни и болни на изглед. Шелдон тешко се справува во ситуациите кога е прекинат, кога треба да се зачува тајна, или кога ќе чуе расправија. Тој е исто така и нотар и го користи своето знаење во областа на законот за своја придобивка и е секогаш потресен кога не можат логично да се одбрани. Со своите манири, Шелдон, исто така, покажува симптоми поврзани со Опсесивно компулсивното нарушување. Секогаш кога се приближува до нечиј дом , мора да затропа трипати, тогаш го изговара името на личноста, и ова мора да се повтори најмалку трипати. По влегувањето во домот на лицето, тој мора да го избере соодветното место за седење. Кога Пени ќе му предложи да "седне било каде", тој одговара со "О, не, тоа е лудо!" Ова се протега до неговата неспособност да прифати промена. Неговата ригидност во одржувањето на хомеостазата често предизвикува фрустрација, како кога неговиот омилен кинески ресторан е затворен и Леонард поминува две години лажејќи го за да мисли дека сè уште е отворена. Како и неговите пријатели, Шелдон е научно наклонет, и е љубител на стрипови (особено на ДЦ Универзумот ), костими, игри, видео игри, игри за на маса, колекционерски игри со карти, акциски фигури, фантазија, како Господар на прстените и Хари Потер , а научната фантастика, како Stargate, Firefly, Doctor Who, Battlestar Galactica, Star Wars, а особено Star Trek, во која неговиот омилен лик е Спок. Шелдон има забрана за приближување од неговите јунаци Леонард Нимој, Карл Саган, и Стен Ли. Шелдон често носи класични маици украсени со логоа на суперхерои.

Шелдон може на моменти да покаже емпатија, како на пример позајмувањето пари на Пени без притоа да ги очекува брзо назад (иако тоа само може да е логички одговор што наликува на оној на Спок ) и возењето на Пени во болница, кога и беше дислоцирано рамото. Тој мрази подароци, бидејќи "општествениот договор" според него создава или долг или товар на примачот на подарокот кој нема да запре сè додека една од двете странки кои се вклучени во "дар-односи" умираат оставајќи ги другите или во долгови или со непотребен вишок. Шелдон не зема дрога, дури ни оние дозволените како што е кофеинот, како резултат на ветување кон неговата мајка, и е преосетлив кога случајно ќе ги конзумира.

Како одговор на критиките од неговите пријатели дека тој е ментално болен, Шелдон често возвраќа: "Јас не сум луд, мајка ми ме тестираше." Неговата мајка ја потврдува оваа изјава, но додава: "... иако жалама што не отидов кај специјалистот во Хјустон. "

ОдносиУреди

Шелдон многу се разликува од останатите членови од неговото семејство, кои не се ниту научници ниту пак интелектуалци. Неговиот татко, Јоргос, починал пред почетокот на серијата, и се вели дека имал карактеристики на "Redneck" и стереотипичен жител на Тексас. Мајката на Шелдон , Марија, е побожен христијанин, за разлика од Шелдон. Сепак, тој останува многу силно приврзан кон неговата мајка, иако тој не го покажува тоа пред неа. Шелдон има сестра близначка, Миси, висока привлечна бринета. Шелдон, исто така, има постар брат, Џорџ Џуниор .И Миси и Џорџ Џуниор го тепале Шелдон во текот на детството, и нивната мајка ги нарекувала "глупави како супа". Шелдон многу ја сака својата баба, која ја нарекува "Meemaw" и која за возврат го нарекува "Месечева пита". Дедо му , кој починал кога Шелдон имал пет години, го нарекува Поп Поп.

На почетокот на шоуто, најблиски пријатели на Шелдон му се Леонард Хофстадер, Хауард Воловиц и Раџеш Кутрополи . Од сите тројца , Шелдон е отворено негативен кон Хауард и постојано укажува дека магистрирал во областа на инженерството и дека укажува помалинтелект од другите, кои поседуваат докторати. И покрај тоа, Шелдон го нарекува Хауард како "богатство од познаник" и пријател на различни нивоа. Раџеш се чини дека е најтолерантен кон Шелдон, и Шелдон, исто така, ја почитува неговата научна позиција. И покрај тоа, Шелдон го отсекува како пријател, во една епизода, но бргу се враќа на позицијата. Шелдон е најдобар пријател со Леонард, тие живеат заедно и се толерираат еден со друг оттогаш. Прејди изјави дека "фактот дека, и покрај сè, Леонард смета Шелдон е неговиот најдобар пријател потсетува на основното човештво кое го има Шелдон ." Интересно, додека Шелдон постојано ги поткопува интелектите достигнувања и на Хауард и на Леонард, речиси никогаш не го прави тоа со Раџеш, и Шелдон ретко ги навредува другите намерно, може да се заклучи дека Шелдон го почитува интелектот на Раџеш. Шелдон може да се справи со само ограничен број на пријатели во неговиот живот во еден момент, но подоцна покажува флексибилност, кога гиприфаќа Бернадет и Ејми, како дел од социјалната група. Во шестата сезона момците прашуваат дали сопственикот на продавницата на стрипови Стјуарт може да биде дел од групата додека Хауард е во вселената. Шелдон се согласува само под услов Стјуарт да се однесува како Хауард, додека во групата, и тој го нарекува Стјуарт "лажен Воловиц."

И покрај тоа што Пени ниту се труди да стане научник, ниту пак споделува многу заеднички интереси со групата (Парсонс ги опишува ликовите на Шелдон и Пени како "поларни спротивности" ), и има постојани расправии со Шелдон во раните епизоди, тие стануваат блиски пријатели, како резултат на некое време поминато на само, како на пример грижата на Пени за Шелдон за време на болест .Некои обожаватели поддржаа и романтична врска помеѓу Шелдон и Пени . Лор, сепак, се противи на ова, велејќи:. ". Ние наидовме на создавање на лик кој избрал начин на живот за себе кој е уникатен. И јас не гледам никаква причина да го менуваме. "

При крајот на третата сезона, Раџеш и Хауард го уценуваат Шелдон да се запознае со Ејми Фара Фаулер со која тие го споиле на мрежно место и дели многу заеднички особини со него. По неколку ништожни коментари за запознавањето на девојка преку мрежно место, Шелдон ќе се увери дека Ејми му одговара, и ќе му стане многу драга кога ќе каже дека полов однос не доаѓа предвид. Односот продолжува и во четвртата сезона иако Шелдон често укажува на тоа дека тие не се во романтична врска. Двајцата уживаат во интелектуални игри, и Ејми и Шелдон отворено изразуваат ист тип на интелектуалната супериорност. Потоа Шелдон ненамерно имплицира дека Леонард и Ејми можеби имале секс по свадбата на која што двајцата присуствувале, тој има неочекувано насилна реакција , сечкање на вратот на Леонард со рака , додека му вели "Таа не е за тебе ... не е за тебе!"

Во петтата сезона односот Ејми-Шелдон продолжува , кога Шелдон формално ја прашува Ејми да биде негова девојка во. Подоцна во сезоната, Ејми почнува со кампања да му посвети на Шелдон повеќе внимание за да се зголемат неговите чувства за неа со прифаќање на нејзините интереси. Додека тие го гледаат Хауард како е лансиран во вселената, на крајот на петтата сезона, Ејми е изненадена што Шелдон ја зема нејзината рака за емоционална поддршка. Во текот на првата половина од шестата сезона Шелдон се грижи за Ејми додека таа е болна. Односот меѓу Шелдон и Ејми прави голем скок напред во шестата сезона, каде што, откако Пени директно ќе го праша дали некогаш би имас секс со Ејми, Шелдон им признава на Пени и на Леонард дека физичка врска со Ејми е можност, и дека допирот е нешто на што тој работи . Пред врската со Ејми, критичарите и гледачите шпекулира дека Шелдон е асексуален или аромантичен. Ко-творецот на серијата Чак Лор рече: "Дел од она што е прекрасно и уникатно за [Шелдон] е што тој одбра да не игра на каков било начин - хетеросексуален, хомосексуален, бисексуален,од каква било сексуалност." Ова се референцира во теоремата Купер-Новицки, кога Шелдон без да знае го привлекува вниманието на студентката Рамона Новицки, и Пени, откако ќе го види тоа ги прашува неговите пријатели која е неговата определба ( сексуална) , на кое Леонард одговара "Искрено, ние претпоставуваме дека нема определба. "

Тој еднаш го идеализирал Весли Крашер од “Star Trek: The Next Generation”, толкуван од Вил Витон , сè додека Витон не се појавил  на конвенцијата на која присуствувал Шелдон. По овој момент Витон  му станува број еден непријател на Шелдон. Витон е  еден од смртните непријатели на Шелдон, заедно со неговите соработници Бери Крипке и Лесли Винкл. Подоцна, Вил Витон успева да ги закрпи работите со Шелдон, и дури да стане еден од неговите пријатели, а местото број еден  од списокот на непријателите го отстапува на Брент Спајнер. Витон прикажува своја фиктивна верзија, и често користи измама да го понижува Шелдон и да си помогне себеси .

ПриемУреди

ОпштоУреди

Портретирањето на Шелдон од страна на Џим Парсонс доби широка популарност, и од страна на критичарите и обожавателите често се наведува како главна причина за успехот. Џејмс Чамберлин од “IGN” напиша:." Тешко е да се замисли што ќе беше “The Big Bang theory” ако Џим Парсонс не го оствареше големото портретирање на Шелдон Купер." Мет Роуш од TV Guideизјави дека "постои искра на божествената инспирација во Џим Парсонс" Шумен Шелдон Купер. " Кен Такер на Entertainment Weekly пишува дека "Парсонс направи нешто ретко на мрежата на ТВ:. го направи интелектуализмот интересен, дури и херојски".

На 16 јули 2009 година, Џим Парсонс беше номиниран за Еми награда и за Извонреден главен глумец во комедија. Тој беше номиниран за истата награда на 8 јули 2010 година и на крај ја освои наградата на 29 Август 2010 година . На 1 август 2009 година, тој ја освои TCA Наградата за поединечно достигнување во комедија. Тој беше номиниран за истата награда во 2010 година и 2012 година. Парсонс исто така беше номиниран за наградата Избор на народот за Омилен ТВ глумец во комедија и сателитска награда за најдобар глумец -. Телевизиски серии мјузикл или комедија во 2009, 2010, и 2012 година. На 16 јануари, 2011, Парсонс освои Златен глобус за најдобар глумец – Телевизиска серија мјузикл или комедија, презентирани од страна на ко-ѕвездата Кејли Куоко, за неговата изведба во третата и четвртата сезона. На 20 јуни 2011 година, тој ја освои Телевизиската награда за најдобар глумец во комедија . На 18 септември 2011 година, тој ја освои својата втора Еми награда и беше номиниран за истата награда на 19 јули 2012 година. Во 2013 година, Парсонс беше номиниран уште еднаш за Златен глобус и доби својата прва номинација за Screen Actors Guild награда за Најдобро одиграна улога од страна на глумец во комедија .

Астероидот 246.247 Sheldoncooper беше именуван по Шелдон. Во 2012 година, ново откриени видови на пчелните беа именувани Euglossa bazinga, по познатата изрека на глумецот, "Bazinga!".

Во март 2013 година, еден мајмун беше именуван по Шелдон во зоолошката градина во Колумбо.

Аспергеров синдромУреди

Некои гледачи изјавија дека однесувањето на Шелдон е во согласност со Аспергеровиот синдром, но писателите изјавија дека не го употребиле Аспергеровиот синдром, како основа за ликот, туку ги сметале неговите акции како "Шелдонски" Ко-творецот на серијаат Бил Прејди изјави: ". Ние го пишуваме ликот како самиот лик. Многу луѓе гледаат различни нешта во него и и си прават поврзаност. Наше чувство е дека мајката на Шелдон никогаш не ја слушнала дијагнозата.. па нема ни ние ". Прејди исто така му кажал на Алан Сепинвел на New Jersey Star-Ledger дека иако Шелдон има слични карактеристики со луѓето со Аспергеров, му било непријатно што го етикетирале Шелдон како да има Аспергеров.

Во едно интервју, Џим Парсонс го потврди одговорот на авторите, но додаде дека, според него, Шелдон "не може да прикаже повеќе особини" на Аспергеров. Парсонс, кој го игра Шелдон, ги прочитал Мемоарот на Џон Елдер Робинсон Погледни ме во очи за неговиот живот со Аспергеров синдром, и рече дека: "а поголемиот дел од она што го читам во таа книга се осврнува и на Шелдон". Тој исто така изјави дека "начинот на кој мозокот на Шелдон работи, фокусиран на интелектуалните теми што мислејќи дека е аутистичен е лесен скок за луѓето кои ја гледаат серијата".