Ајлин РеџинаШанијаТвен (англиски: Eilleen Regina "Shania" Twain) [1] родена на 28 август 1965 година е канадски пејач и текстописец. Таа има продадено над 100 милиони плочи, што ја прави најпродавана жена изведувач во историјата на кантри-музиката и една од најпродаваните музички изведувачи на сите времиња. Нејзиниот успех и донесе неколку титули, вклучително и „ Кралица на кантри попот “. ја именуваше како лидер на кантри-поп-кросовер ѕвезди од 90-тите.[2] Израснат во Тиминс, Онтарио, Твен се занимавала со пеење и пишување песни од млада возраст. Нејзиниот деби студиски албум беше комерцијален неуспех по објавувањето во 1993 година.[3] По соработката со продуцентот и подоцнежен сопруг Роберт Џон „Мут“ Ланге, Твен се прослави со нејзиниот втор студиски албум, The Woman in Me (1995), кој и донесе широк успех.[4] Продаде над 20 милиони копии ширум светот, создаде осум синглови, вклучувајќи го и „ Any Man of Mine “ и ѝ донесе Греми награда.[5] Нејзиниот трет студиски албум, Come On Over (1997), стана најпродаваниот студиски албум во кој било жанр и најпродаваниот кантри албум на сите времиња, продаден во над 40 милиони копии ширум светот.[6] Come On Over произведе дванаесет синглови, вклучувајќи ги „ You're Still the One “, „ From This Moment On “, „ That Don't Impress Me Much “ и „ Man! Се чувствувам како жена! “ и му донесе на Твен четири Греми награди. Нејзиниот четврти студиски албум, Up! (2002), создаде осум синглови, вклучително и „ I'm Gonna Getcha Good! “ , „ Ка-Чинг! “ и „ Засекогаш и за секогаш “, продадени во над 20 милиони примероци ширум светот, а исто така се сертифицирани за Дијамант во Соединетите Држави.

Наводи уреди

  1. Why Not? with Shania Twain Архивирано на 21 јули 2022 г. (OWN, published May 17, 2011, on YouTube)

    Quote:

    "I never feel like Shania Twain. I'm Eilleen Twain. And Shania is part of who I am."
  2. Празен навод (help)
  3. Williams, Dallas (1997). Shania Twain: On My Way. ECW Press. стр. 122. ISBN 1-55022-297-X.
  4. Paxman, Bob (February 10, 2020). „25 Years Later: Shania Twain's 'The Woman In Me'. soundslikenashville.com. Архивирано од изворникот на March 1, 2020. Посетено на March 1, 2020.
  5. „Shania Twain's the woman in me:Diamond edition to be released October 2“. www.umusic.ca. Архивирано од изворникот на September 19, 2020. Посетено на December 12, 2020.
  6. Twain, Shania, Atria Books Inks Deal for Shania Twain Memoir, Shania Twain website, Архивирано од изворникот на December 20, 2010, Посетено на January 19, 2011