Чилеанско Море

Координати: 23°00′S 70°45′W / 23.000° ЈГШ; 70.750° ЗГД / -23.000; -70.750

Чилеанското Море е дел од Тихиот Океан, што лежи западно од копното на Чиле. Официјалната чилеанска употреба за Чилеанското Море била дефинирана на 30 мај 1974 година кога Дијарио официал де ла Република де Чиле го објавил Врховниот декрет # 346, во кој било дефинирано дека "водите што се опкружуваат или ги допираат бреговите на националната територија ќе бидат познати како Мар Чилено.

Мапа која го покажува Чилеанското Море, вклучувајќи го и Антарктикот

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди