Чешма на Баба Ванѓа

Чешма на Баба Ванѓа — чешма која се наоѓа во Ново Село, Струмичко.

Чешма на Баба Ванѓа
Pump of Baba Vanga- Novo Selo.jpg
Општи податоци
ГрадНово Село
ЗемјаМакедонија

Според преданијата, овде е местото каде Баба Ванѓа го изгубила видот кога по враќањето од полето, таа со нејзина роднина застанале на чешмата да се напијат вода, по кое ги зафатил силен ветер[1].

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Ова е чешмата на Баба Ванѓа - местото каде таа ослепе и прогледа“. Архивирано од изворникот на 2018-02-13. Посетено на 2018-04-13.

Надворешни врскиУреди