Црвена Волта

река во Буркина Фасо и Гана

Црвена Волта или Назинон е река во Буркина Фасо. Реката тече покрај престолнината на Буркина Фасо, Уагадугу 320 км, и се влева во северот на Гана во Белата Волта.

Црвена Волта
Река
Земји Буркина Фасо, Гана
Црвена Волта покажана со црвената боја
Црвена Волта покажана со црвената боја

ПоврзаноУреди

Координати: 11°06′43″N 0°44′19″W / 11.11194° СГШ; 0.73861° ЗГД / 11.11194; -0.73861