Хисар — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Хисар
Хисар во рамките на Егејска Македонија
Хисар
Местоположба на Хисар во Егејска Македонија
Хисар на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1501010502

Географија и местоположба

уреди

Историја

уреди

Во Отоманското Царство

уреди

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Хисар се води како чисто грчко село од мешана (муслиманска и православна) вероисповед во Гребенската каза на Серфиџенскиот санџак со 101 куќа.[1]

Стопанство

уреди

Демографија

уреди

Општествени установи

уреди

Културни и природни знаменитости

уреди

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

Наводи

уреди
  1. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 73.

Надворешни врски

уреди