Хакама () е предмет за облекување сличен на панталони кој традиционално се носи во Јапонија.

Две Мико свештенички носат хакама
(Видео клип) Две студентки кои носат хакама на церемонија на доделување на дипломи, 2015 година

По потекло се од Кина каде ги носеле на царскиот двор во текот на династијата Суеј и Танг но Јапонците ги прифатиле и почнале да ги носат од 6 век од новата ера. Хакама се врзува околу половината, а нејзините ногавици се долги до глеженот. Се носи преку основното кимоно.[1]

НаводиУреди

  1. Roces, Mina; Edwards, Louise (2010). The Politics of Dress in Asia and the Americas. Sussex Academic Press. стр. 84. ISBN 978-1-84519-399-7.[мртва врска]

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди