Флесенсе е езеро во округот Мекленбургеш Сеенплате во Мекленбург-Западна Померанија, Германија . На надморска височина од 62 метри , неговата површина е 10.78 километри квадратни. .

Флесенсе
Fleesensee mit Feldern im Vordergrund.jpg
Aerial view of Fleesensee
Координати53°30′8″N 12°28′31″E / 53.50222° СГШ; 12.47528° ИГД / 53.50222; 12.47528Координати: 53°30′8″N 12°28′31″E / 53.50222° СГШ; 12.47528° ИГД / 53.50222; 12.47528

Притока и истека на езерото е Елде реката. . На нејзиниот брег, сместен во дел од општината Герен-Лебин, има големо одморалиште, кое беше отворено во 2000 година. [1]

Fleesensee. Мекленбург Езеро округ, Германија на зајдисонце
  1. Experience Germany:Fleesensee