Тризенберг

општина во Лихтенштајн

Тризенберг (германски: Triesenberg) — општина во Лихтенштајн. Зафаќа површина од 30 км², што ја прави најголема општина во Лихтенштајн. Средиштето на општината се наоѓа на височина над 800 метри.

Тризенберг
Triesenberg
Поглед на Тризенберг
Поглед на Тризенберг
Знаме на ТризенбергГрб на Тризенберг
Тризенберг и неговата енклава во Лихтенштајн
Тризенберг и неговата енклава во Лихтенштајн
Координати: 47°7′5″N 9°32′36″E / 47.11806° СГШ; 9.54333° ИГД / 47.11806; 9.54333Координати: 47°7′5″N 9°32′36″E / 47.11806° СГШ; 9.54333° ИГД / 47.11806; 9.54333
Држава Лихтенштајн
СелаГафлај, Малбун, Мазеша, Ротенбоден, Замина, Зилум,
Штег, Зика, Вандерберг
Површина
 • Вкупна29,8 км2 (115 ми2)
Надм. вис.&10000000000000884000000884 м
Население (31.12.2012[1])
 • Вкупно2,634
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC)
Поштенски број9497
Повик. бр.7004
ISO 3166LI-10
Мреж. местоwww.triesenberg.li

ИсторијаУреди

Селото е познато по неговиот различен дијалект, кој потекнува од влијанието на Валсајските доселеници во средниот век. Овој дијалект е активно промовиран од страна на општината. Постоењето на овој дијалект е доказ за извонредната јазична разновидност во рамките на малото кнежевство, во кое главно се говори на стандарден германски и на алемански дијалект.

ГеографијаУреди

Општината брои девет села: Гафлај, Малбун, Мазеша, Ротенбоден, Замина, Зилум, Штег, Зика, Вандерберг. Малбун е исто така единственото скијалиште во државата, сместено недалеку од границата на Австрија.

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. (германски) [1]

Надворешни врскиУреди