Трета охридска парохија

парохија на МПЦ-ОА

Трета охридска парохија — православна парохија, дел од Охридското архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија. Парохиски свештеник е Љупчо Симиџиоски (сос. 2016). Парохијата опфаќа дел од Охрид и населбата Свети Стефан.

Цркви уреди

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Успение на Пресвета Богородица“
(парохиска црква)
Охрид 1832  
Црква „Св. Архангел Михаил“ Охрид 1985
Црква „Св. Богородица Челница“ Охрид XIV век  
Црква „Св. Димитриј“[2] Охрид 21 век  
Црква „Св. Стефан“ Свети Стефан 13 век  

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Отец Љупчо Симиџиоски: Ако е по Волја Божја, ова црквиче на плоштадот ќе стане голема градска црква. Архивирано од изворникот на 2020-09-19. Посетено на 2016-02-05.